SME

Šimkovičová ide chrániť slovenčinu. Nevieme ešte ako, ale Maďari znervózneli

Po kultúre má trpieť aj moderné chápanie používania štátneho jazyka.

Výber šéfredaktorky - Beata BalogováVýber šéfredaktorky - Beata Balogová (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Výber šéfredaktorky: Šimkovičová ide chrániť slovenčinu. Nevieme ešte ako, ale Maďari znervózneli
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Milé čitateľky, milí čitatelia,

už George Orwell vedel, že ak „myšlienka kazí jazyk, jazyk môže tiež pokaziť myšlienku“ alebo skôr ju korumpovať. Je málo pravdepodobné, že Martina Šimkovičová a Tomáš Taraba vedia čokoľvek o teórii toho, ako totalitné systémy kontrolujú jazyk, aby mohli efektívnejšie implantovať propagandu do myslenia svojich občanov. Ale, samozrejme, ambíciu sprísniť používanie úradného jazyka majú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo by to až podozrivé, keby ju nemali, keďže toto je presne oblasť, v ktorej môžu simulovať lásku ku všetkému slovenskému bez toho, aby mali na to odbornosť alebo iné predpoklady. Ministerstvo kultúry tvrdí, že chce odstrániť „nejednoznačnosť výkladu niektorých ustanovení“, čo je viac než nejednoznačné odôvodnenie, prečo vôbec otvárať jazykový zákon.

SkryťVypnúť reklamu

Šimkovičovej ministerstvo hovorí o „účinnom štátnom dohľade“, čo v prípade ministerstva, ktoré niektoré svoje inšpirácie čerpá z obdobia spred osvietenstva, nie je dobrá správa. Zjednodušene, Šimkovičová chce prísnejšie ustanovenia a vyššie pokuty, aby jazyková úderka mohla presadzovať čistokrvnú slovenčinu. Lebo bez vysokých pokút budú ľudia przniť slovenčinu.

Ťažko sa v tomto kontexte „pri všetkej úcte“ odoláva spomienke na list, ktorý Šimkovičová napísala svojmu českému kolegovi Martinovi Baxovi, aby zo svojej pozície „čelného predstaviteľa“ urobila prvý krok a začala medzištátnu komunikáciu.

Týmto svojím návrhom však Šimkovičová znervóznila skôr maďarských než českých politikov, čo vzhľadom na výnimočné vzťahy, ktoré Robert Fico a Viktor Orbán deklarujú, môže vytvoriť viac než zaujímavú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad takú, ktorá v prípade, ak zákon ďalej limituje používanie jazyka národnostných menšín, ukáže, či Orbánovi záleží viac na blahu maďarskej menšiny, alebo na spojenectve s Ficom.

Zatiaľ konkrétny návrh nevidel ani Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, ale na základe skúseností z minulosti sa dá predpokladať, že posilňovanie slovenčiny sa udeje na úkor používania jazyka menšín.

V roku 2009 sa Slovensko dostalo pre novelu zákona o štátnom jazyku do sporu aj s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, keďže vtedajší predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Miklós Haraszti mal obavy ohľadne požiadavky „vysielať programy miestnych a regionálnych menšín taktiež v slovenčine, pretože je to technicky a finančne neprístupné, a teda by to obmedzovalo pluralitu vysielania“.

SkryťVypnúť reklamu

Nový šéf Maďarskej aliancie László Gubík sa obáva ďalších sprísnení. Tvrdí, že ochrana slovenčiny je dostatočná a keby sa mala udiať nejaká zmena, mala by zahŕňať používanie maďarčiny ako úradného jazyka v obciach s príslušným zastúpením národnostných menšín.

Keďže hungarofóbia napriek prítomnosti Slovenskej národnej strany vo vláde nie je momentálne na programe, bude zaujímavé sledovať, ako konečná verzia novely ovplyvní používanie maďarčiny.

Šimkovičová sa stretla aj s Györgym Gyimesim, ktorý vraj akceptoval jej argumenty. Keďže Gyimesi skôr reprezentuje seba, hľadajúc stranu, ktorá by mu priniesla nejaké výhody, ťažko posudzovať relevanciu tejto interakcie.

Zatiaľ takmer všetko, do čoho sa Šimkovičová pustila, vyvolalo obavy odborníkov a trpela tým kultúra. Je veľká pravdepodobnosť, že tentoraz bude trpieť aj moderné chápanie používania štátneho jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo zomierajú kritici Putina?

Robert Fico a Ľuboš Blaha sa nevenujú detailom vojny, ale ani detailom mieru. Keď hovoria o Rusku, hovoria o krajine, ktorú v hlavách ich voličov formovala ešte komunistická propaganda. Nikdy nehovoria o Rusoch, ktorých dal zabiť Vladimir Putin pre kritiku režimu a odlišné názory.

Nehovoria o Borisovi Nemcovovi, ktorý kritizoval Putinov postoj k Ukrajine a zavraždili ho len pár krokov od Kremľa. Ani o Sergejovi Magnitskom, právnikovi, ktorý odhalil rozsiahlu korupciu v ruskej štátnej správe. Zomrel na týranie v ruskom väzení. Je málo pravdepodobné, že Boris Berezovskij, bývalý oligarcha a neskôr Putinov kritik, spáchal samovraždu vo svojom londýnskom byte. Alexander Litvinenko, ďalší kritik Putina, zomrel na otravu polóniom v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislava Markelova a Anastasiu Baburovovú, ľudskoprávneho právnika a novinárku, zavraždili v Moskve potom, ako dokumentovali vojnové zločiny v Čečensku. Samozrejme, ako by sme mohli zabudnúť na Annu Politkovskú, novinárku, ktorá odhaľovala korupciu? Zastrelili ju na schodoch do vlastného bytu.

Blaha neustále podsúva interpretáciu, že ten, kto kritizuje Putina a volá po izolácii Ruska, je rusofób. Rusov, kritikov Putina, ktorí dnes už nežijú, určite nepoháňala nenávisť voči Rusku. Aj Garry Kasparov, bývalý šachový veľmajster a známy kritik Putina, hovorí, že práve kritika Putina môže byť vyjadrením solidarity s tými, ktorí sú v Rusku utláčaní.

Čítajte: Ako Putin trestá kritikov a prečo Blaha s Ficom o tom mlčia

Kritizujem Putina, som rusofóbna?

Kolegyňa Nataša Holinová vysvetľuje, že pojmy ako rusofília a rusofóbia sa používajú zmätočne. „Dnes je možné neznášať a odmietať Putinov režim a vraždenie a súčasne milovať ruský jazyk, literatúru a kultúru. Takisto je možné recitovať doma zo staroruskej ľudovej slovesnosti („Nežri kak svinja.“), milovať Gogoľa a dcéru pomenovať po hlavnej postave diela Vojna a mier. Stále je možné navštíviť múzeum Bulgakova v Kyjeve, lebo zatiaľ ho nezasiahla žiadna ruská raketa,“ píše Holinová a dodáva, že byť rusofilom je teda úplne v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

„Čo v poriadku nie je, je obdivovať Putina, vojnového aj nevojnového vraha, ktorý sa správa podľa tradície zobrazenej vo vtipe „S kým susedí Rusko? S kým chce.“

Čítajte: Blaha videl v Moskve práčku. Tak už len vyprať

Načo je takýto štát?

Ak nič iné, tak stav zdravotníctva by mal prebudiť voličov, ktorí uverili Robertovi Ficovi, že momentálne za všetko môže Šimečka.

„Šimečkova prastará mama isto môže aj za to, že nám ročne zomrie niekoľko tisíc pacientov na odvrátiteľné príčiny, čo inak znamená, že ich zabil štát. A keby sme boli v Spojených štátoch, tak by sa rodiny takto zosnulých spojili a štát žalovali,“ píše publicista Michal Havran.

„Lenže vieme, kto je tu štát a že funguje ako neskolaudovaný rezort pri špinavom jazere a slúži už len tridsiatim rodinám, ktoré pociťujú zadosťučinenie pri zvyšovaní cien a zabíjaní pacientov, lebo tak im to kázali ich politici, ktorí s týmto štátom narábajú ako s krajinou rozvojového sveta.“

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte: Načo je takýto štát?

Sekta na prokuratúre?

Môj kolega Peter Kováč zistil, že žilinská prokurátorka Lucia Pavlaninová, ktorá vyšetruje českú novinárku Kristínu Cirokovú pre reportáže o sektách, sama za tieto sekty v minulosti agitovala. Kolegov nabádala, aby venovali pozornosť učeniu sekty známej ako Tvorivá spoločnosť, a pozývala ich na online konferenciu spoločenstva.

Aj vďaka týmto zisteniam bude Pavlaninová čeliť disciplinárnemu konaniu. Generálna prokuratúra na čele s Marošom Žilinkom sa k prípadu zatiaľ nevyjadrila.

Zároveň sa novinári a aktivisti dostali do úlohy podozrivých z toho, že údajne propagovali „ideológiu antikultových hnutí“, keď o sekte informovali. Spomínaná Ciroková, ale aj Karolína Kiripolská z Investigatívneho centra Jána Kuciaka a český youtuber venujúci sa sektám Jakub Jahl s pedagogičkou Ivanou Škodovou údajne cielene diskreditovali Tvorivú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Šírili vraj klamstvá, aby vyvolali záujem orgánov činných v trestnom konaní o hnutie AllatRa, resp. Tvorivú spoločnosť. Obe pritom aj ministerstvo vnútra označilo za hybridnú hrozbu so znakmi sekty.

Čítajte: Prokurátorka blízka sekte bude čeliť disciplinárke. Dosiaľ prehrešky kolegov aj sama posudzovala

Ďalšie články, ktoré sa vám páčili:

Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 046
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 375
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 994
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 804
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 599
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 516
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 065
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


41
Ilustračné foto.

Ad: Si propalestínsky(a) alebo proizraelský(á)?


Jozef Lenč 11

Ministri už zasa berú prácu humoristom.


20
Sídlo rozhlasovej stanice Hlas Ameriky.

Autoritárske režimy budú ľahšie potláčať nesúhlas a presadzovať svoje skreslené príbehy.


Heela Rasool-Ayub
  1. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  2. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  3. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  4. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  5. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  6. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  7. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  8. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 41 071
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 647
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 357
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 796
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 291
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 063
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 458
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 491
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu